Opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości

Przez budowlę należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, z wyłączeniem budynku i obiektu małej architektury, a także urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, które umożliwia użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli powstał w ciągu roku podatkowego podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli budowle lub ich części zostały ulepszone podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ich ulepszenia.

Budowle lub ich części podlegają opodatkowaniu, jeżeli są one związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Kancelaria doradztwa podatkowego Warszawa udzieli wyczerpującej konsultacji z zakresu prawa podatkowego. Skontaktuj się z nami 661 33 22 59.

Podatek od nieruchomości w 2024 roku

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości dla budowli

W przypadku budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosi 2% ich wartości.

Ustalanie wartości budowli przez biegłego 

Jeżeli podatnik nie określił wartości budowli lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) powołuje biegłego, który ustali tę wartość. 

W przypadku gdy podatnik nie określił wartości budowli lub wartość ustalona przez biegłego jest wyższa co najmniej o 33% od wartości określonej przez podatnika, koszty ustalenia wartości przez biegłego ponosi podatnik.

Organ podatkowy powołuje biegłego spośród rzeczoznawców majątkowych, o których mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami. 

Zobacz również: Podatek od nieruchomości w 2024 roku

Kiedy budowle opodatkowane są podatkiem od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, ze podatkiem tym opodatkowane są jedynie budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak opodatkowane są budowle podatkiem od nieruchomości?

W przypadku budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosi 2% ich wartości. Podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania przez podatnika amortyzacji. Jeżeli od budowli nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa.

Źródła:

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz, Etel,2009

Podobne wpisy

Ile kosztuje założenie fundacji rodzinnej?

Ile kosztuje założenie fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących do zabezpieczenia majątku i zapewnienia ciągłości rodzinnych firm. Od momentu wejścia w
  • 2025 03 maja
  • -
  • Brak komentarzy
Co można odliczyć od podatku? Przegląd ulg i odliczeń

Co można odliczyć od podatku?

Rozliczenie podatku dochodowego za 2024 rok to obowiązek, który dotyczy milionów Polaków. Jednocześnie to doskonała okazja, by skorzystać z szeregu
  • 2025 26 kwietnia
  • -
  • Brak komentarzy
Ile się czeka na zwrot podatku? Terminy i procedura

Ile się czeka na zwrot podatku?

Wielu podatników z niecierpliwością oczekuje na przelew nadpłaconego podatku, szczególnie gdy suma zwrotu może znacząco zasilić domowy budżet.  Choć procedura
  • 2025 26 kwietnia
  • -
  • Brak komentarzy
Zwolnienie z podatku od nieruchomości – kto może skorzystać?

Komu przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest jednym z obciążeń finansowych, które ponoszą właściciele gruntów, budynków oraz lokali użytkowych. Choć stanowi on istotne
  • 2025 26 kwietnia
  • -
  • Brak komentarzy