Kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Kiedy osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na formularzu IN-1, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego podwyższenie lub obniżenie wysokości tego podatku.

Kancelaria doradztwa podatkowego Warszawa chętnie udzieli informacji z zakresu prawa podatkowego. Skontaktuj się z nami 661 33 22 59. Pomożemy Ci rozwiązać problem i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub osobiście złożone w urzędzie. Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień w tym podatku. Oprócz tego informacja IN-1 powinna być złożona z właściwymi załącznikami:

  • ZIN-1: załącznik ma zawierać wykaz danych o przedmiotach opodatkowania, które podlegają opodatkowaniu;
  • ZIN-2: załącznik ma zawierać wykaz danych o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem;
  • ZIN-3: załącznik ma zawierać dane pozostałych współwłaścicieli, czy współposiadaczy.

Podatek od nieruchomości na dany rok od osób fizycznych ustala w drodze decyzji wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:

  • do dnia 15 marca,
  • do dnia 15 maja,
  • do dnia 15 września,
  • do dnia 15 listopada.

Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiło wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości organ podatkowy dokonuje zmiany decyzji, którą ustalono ten podatek.

Należy też pamiętać, że w przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Podatek od nieruchomości w 2024 roku

Kiedy płacą podatek od nieruchomości osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej?

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej są obowiązane składać, w terminie:

  1. do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy na formularzu DN-1,
  2. jeżeli obowiązek podatkowy powstał po 31 stycznia – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Wysokość podatku w tymprzypadku podatnicy ustalają samodzielnie.

Deklaracje na podatek od nieruchomości mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub osobiście złożone w urzędzie. Obowiązek składania deklaracji dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień w tym podatku. Oprócz tego deklaracja DN-1 powinna być złożona z właściwymi załącznikami:

  • ZDN-1: załącznik ma zawierać wykaz danych o przedmiotach opodatkowania, które podlegają opodatkowaniu;
  • ZDN-2: załącznik ma zawierać wykaz danych o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem.

Obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości podmioty te wpłacają bez wezwania na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.

FAQ

Kiedy należy płacić podatek od nieruchomości?

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej.  wpłacają podatek roczny podatek od nieruchomości w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia. Z kolei osoby fizyczne są zobowiązane płacić ten podatek w ratach, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Jakie dokumenty składamy w podatku od nieruchomości?

Deklarację na podatek od nieruchomości DN–1 składają osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej. Natomiast osoby fizyczne są zobowiązane złożyć Informację o nieruchomościach na formularzu IN-1 do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Kto zgłasza podatek od nieruchomości?

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej będące właścicielami lub posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych składają Deklarację na podatek od nieruchomości DN–1. Z kolei osoby fizyczne są zobowiązane złożyć Informację o nieruchomościach na formularzu IN-1 do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

W jaki sposób liczy się podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku liczy się, jako iloczyn powierzchni budynku lub gruntu oraz stawek podatku od nieruchomości, które ustala w drodze uchwały rada gminy właściwa dla miejsca położenia nieruchomości. Istnieją jednak granice ustawowe, których rady gmin muszą przestrzegać podczas uchwalania stawek tego podatku. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala w każdym roku w obwieszczeniu Minister Finansów. Stawki podatku są zróżnicowane m. in. na  budynki mieszkalne, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, budynki pozostałe, grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, grunty pozostałe.

Źródła:

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz, Etel,2009

Podobne wpisy

Profesjonalna pomoc w kwestiach podatkowych - dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

Profesjonalna pomoc w kwestiach podatkowych – dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

Nie każdy przedsiębiorca wie, jakie są zalety korzystania z doradcy podatkowego i, że jego pomoc może znacząco ułatwić prowadzenie każdej
  • 2024 22 lipca
  • -
  • Brak komentarzy

Jak doradca podatkowy może pomóc podczas postępowań karnoskarbowych w Warszawie?

Postępowania karnoskarbowe są stresującym doświadczeniem dla przedsiębiorców. Jak przygotować się do takiego postępowania i gdzie szukać pomocy specjalistów? Jakie są
  • 2024 22 lipca
  • -
  • Brak komentarzy

Jak doradca podatkowy może pomóc w optymalizacji podatkowej nieruchomości w Warszawie?

Posiadanie nieruchomości wiąże się z licznymi obowiązkami, w tym również z obowiązkami podatkowymi – procedury podatkowe dla nieruchomości w Polsce
  • 2024 22 lipca
  • -
  • Brak komentarzy
CIT a PIT

CIT a PIT – jakie są różnice między podatkiem CIT a PIT w Polsce?

Wiele osób zaczynających działalność nurtuje pytanie kto płaci CIT a kto PIT? A faktycznie są znaczne różnice podatkowe dla firm
  • 2024 22 lipca
  • -
  • Brak komentarzy