Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?  

Osoby należące do I grupy podatkowej mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn przy otrzymaniu darowizny, pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od momentu jej otrzymania, jeśli jej wartość przekracza określony limit. 

Zgłoszenie to należy dokonać poprzez złożenie wniosku. Służy do tego Formularz SD-Z2 składa się go w odpowiednim urzędzie skarbowym. Kluczowe jest prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie formularza.

Cała procedura jest darmowa. Ważne jest, że zwolnienie z podatku będzie skuteczne, jeśli dokument trafi do US w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy powstał obowiązek podatkowy.

Wiele osób zadaje sobie pytania, kiedy nie trzeba zgłaszać SD-Z2? Czy i jakie są wyjątki od obowiązku zgłoszenia darowizny?

Kiedy nie trzeba meldować darowizny?

Opodatkowaniu w przypadku darowizn podlega nabycie majątku, którego wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Wszystkie darowizny podlegają podatkowi od spadków i darowizn, jednakże istnieją pewne zwolnienia w ramach poszczególnych grup podatkowych. Każda grupa ma określone kwoty wolne od podatku i jeśli wartość darowizny nie przekroczy tych kwot, obdarowany nie musi płacić podatku. Do jakiej kwoty darowizny nie trzeba zgłaszać?

Zwolnienie ze zgłoszenia darowizny jest możliwe. W tym celu należy wiedzieć, jakie kwoty wolne od podatku z darowizny od darowizn obowiązują obecnie w Polsce, w lipcu 2023 roju zostały one ustalone na następujących poziomach:

 • 36 120 zł dla I grupy podatkowej,
 • 27 090 zł dla II grupy podatkowej,
 • 5 733 zł dla III grupy podatkowej.

Jeżeli podatnik nabył w drodze darowizny majątek, którego wartość przekracza kwotę wolną od podatku, to podlega obowiązkowi podatkowemu. Kiedy nie ma potrzeby zgłaszania darowizny? 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego 2024?

Zgłaszanie darowizny nie jest konieczne, wtedy, gdy kwota darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Kiedy darowiznę można przekazać bez konieczności zgłoszenia?

Jeśli w ciągu pięciu lat kwota darowizn od jednej osoby nie przekroczyła kwoty limitu, to nie trzeba składać zeznania.

Czy istnieją sytuacje, w których nie trzeba informować urzędu o darowiźnie? Tak, darowizny nie trzeba zgłaszać, bo są wyjątki od obowiązku zgłaszania darowizn, gdy suma wartości darowizn od jednej osoby nie przekracza w ciągu 5 lat kwot wolnych od podatku.

Szukając odpowiedzi na pytania:

 • Czy można przekazać darowiznę bez zgłaszania, jeśli kwota jest niewielka?
 • Czy przekazanie drobnych upominków jest zwolnione z obowiązku zgłaszania darowizn?
 • Czy darowizna przedmiotów codziennego użytku wymaga zgłoszenia?

Należy znać wartość każdej kwoty czy przedmiotu i zsumować je w okresie 5 lat, by określić czy wystąpiły warunki zwolnienia z obowiązku zgłoszenia darowizny.

Wyjątki od obowiązku zgłaszania darowizny dotyczą bowiem kwot limitów dla poszczególnych grup obdarowanych. W innym przypadku brak zgłoszenia darowizny może rodzić problemy ze strony urzędów skarbowych.

Zwolnienie z obowiązku zgłaszania darowizn dotyczy każdej z grup, o ile kwota limitów nie zostanie przekroczona.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jakie są warunki, aby darowizna nie podlegała obowiązkowi meldowania, nasza kancelaria podatkowa jest do Twojej dyspozycji, zajmujemy się doradztwem prawnym – prawo spadkowe i rozliczania oraz zgłaszania do urzędu darowizn to nasza specjalność.

Podobne wpisy

Jak przekazać darowiznę na niepełnoletnie dziecko?

Darowizna na niepełnoletnie dziecko, czyli jak przepisać mieszkanie na niepełnoletniego?  

Procedura przepisania nieruchomości na dziecko jest możliwa na trzy różne sposoby: poprzez umowę dożywocia, testament lub umowę darowizny mieszkania. A
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Spadek a darowizna – na czym polega różnica?

Spadek a darowizna – różnice 

Spadek i darowizna to w przepisach prawa dwa zupełnie różne pojęcia, a każde z nich regulowane jest przez Kodeks cywilny.
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Jak uniknąć podatku od spadków i darowizn?

Jak uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizn?  

Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn zależy od momentu, w którym dochodzi do nabycia
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego?

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?  

Osoby należące do I grupy podatkowej mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn przy otrzymaniu darowizny, pod warunkiem
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy