Jak uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizn?  

Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn zależy od momentu, w którym dochodzi do nabycia majątku.

Podatek ten dotyczy nabycia majątku przekraczającego kwotę wolną od podatku. W takim przypadku należy w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza, złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Wiele osób zastanawia się, jak uniknąć podatku od darowizny 2024 oraz jakie są legalne sposoby unikania płacenia podatku od spadków i darowizn?

Co zrobić, żeby nie płacić podatku od spadku?

Istnieją zwolnienia w spadkach i darowiznach. Członkowie najbliższej rodziny, tacy jak małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym czy macocha, są zwolnieni z płacenia podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia otrzymania darowizny, gdy jej wartość przekracza 36 120 zł.

Czy istnieją sposoby unikania opodatkowania spadku i darowizn? Podatek od spadków i darowizn można uniknąć tylko po spełnieniu określonych ustawowo warunków. Kluczowe znaczenie ma to, od kogo podatnik otrzymuje darowiznę lub kto nabywa spadek, oraz wartość darowizny lub spadku. Jakie są legalne sposoby unikania płacenia podatku od spadków i darowizn?

Kwoty zwolnione z podatku w 2024 roku są ustalone w następującej wysokości:

 • 0 grupa podatkowa — całkowicie zwolniona z podatku od darowizn,
 • I grupa podatkowa – kwota wolna od podatku 36 120 zł,
 • II grupa podatkowa – kwota wolna od podatku 27 090 zł,
 • III grupa podatkowa – kwota wolna od podatku 5 7333 zł.

Istnieje zatem zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny.

Unikanie podatku od spadku

Unikanie podatku od spadku i darowizn może skutkować problemami z fiskusem.

Zamiast zatem unikać płacenia podatków, należy rozważyć, czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego w celu uniknięcia płacenia podatku od spadku i darowizn?  

Można bowiem znaleźć optymalne strategie planowania spadku i darowizn w celu uniknięcia opodatkowania, sposoby na unikanie podatku od spadku i darowizny w sposób całkowicie zgodny z prawem, a także poznać sposoby, jak zminimalizować podatek od spadku i darowizn.

Istnieją też zwolnienia podatkowe, jak również przepisy prawa dopuszczają w niektórych przypadkach zwolnienie podatkowe przedmiotowe w podatku od spadków i darowizn.

Jak zminimalizować podatek od spadków i darowizn?

Nasza kancelaria podatkowa zajmuję się kompleksowo doradztwem prawnym. Naszą specjalnością jest prawo spadkowe, świadczymy porady dotyczące podatku od spadku i darowizn, doradzamy jak optymalizować podatek od spadków i darowizn,

Na podstawie konkretnej sprawy odpowiemy na pytanie, czy istnieją strategie planowania spadku i darowizn, które pozwalają zminimalizować opodatkowanie?

Podobne wpisy

Jak przekazać darowiznę na niepełnoletnie dziecko?

Darowizna na niepełnoletnie dziecko, czyli jak przepisać mieszkanie na niepełnoletniego?  

Procedura przepisania nieruchomości na dziecko jest możliwa na trzy różne sposoby: poprzez umowę dożywocia, testament lub umowę darowizny mieszkania. A
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Spadek a darowizna – na czym polega różnica?

Spadek a darowizna – różnice 

Spadek i darowizna to w przepisach prawa dwa zupełnie różne pojęcia, a każde z nich regulowane jest przez Kodeks cywilny.
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Jak uniknąć podatku od spadków i darowizn?

Jak uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizn?  

Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn zależy od momentu, w którym dochodzi do nabycia
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego?

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?  

Osoby należące do I grupy podatkowej mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn przy otrzymaniu darowizny, pod warunkiem
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy