Darowizna na niepełnoletnie dziecko, czyli jak przepisać mieszkanie na niepełnoletniego?  

Procedura przepisania nieruchomości na dziecko jest możliwa na trzy różne sposoby: poprzez umowę dożywocia, testament lub umowę darowizny mieszkania. A czy możliwe jest przepisanie mieszkania na niepełnoletnie dziecko?  

Czy można zapisać mieszkanie na niepełnoletnie dziecko?

Ile dziecko musi mieć lat, żeby przepisać mieszkanie? Nie ma to znaczenia, nawet jeśli dziecko jest niepełnoletnie, istnieją sposoby na przekazanie mieszkania dziecku. Zgodnie z art. 8 par. 1 kodeksu cywilnego (k.c.) człowiek już od chwili urodzenia ma zdolność prawną, a co za tym idzie każdy, niezależnie od wieku może być podmiotem praw i obowiązków. Darowizna niepełnoletniemu jest zatem możliwa.

Jak dokonać darowizny nieruchomości niepełnoletniemu dziecku?

Darowizna mieszkania na niepełnoletniego? Polskie prawo przewiduje taką możliwość.

Zasady przekazywania nieruchomości niepełnoletnim są takie, że przed podpisaniem umowy procedury prawne darowizny dla nieletnich wymagają zgody sądu.

Warunki przepisania mieszkania na małoletnie dziecko to wniosek rodziców do sądu o wyrażenie przez sąd zgody na zawarcie przez małoletniego umowy darowizny i stosowne umotywowanie wniosku.

Jakie są procedury prawne przekazania mieszkania na niepełnoletnie dziecko drogą darowizny?

Formalności związane z przepisaniem nieruchomości na dziecko, poza aktem notarialnym wymagają wcześniejszej zgody sądu i procedury w sądzie.

Sąd za wniosek pobierze niewielką opłatę za rozpatrzenie sprawy. Podczas procesu będą przesłuchiwani rodzice dziecka. Jeśli sąd opiekuńczy wyda pozytywną decyzję, należy w ciągu 7 dni udać się z tym dokumentem do notariusza. Wtedy zostanie sporządzona umowa darowizny lub umowa dożywocia w formie aktu notarialnego.

Podatek od darowizny dla nieletnich jest taki sam jak w przypadku osób dorosłych. Darowizna od rodziców o wartości poniżej 36 120 zł nie musi być zgłoszona do urzędu skarbowego i jest zwolniona z podatku, a i darowizny w wyższej kwocie po zgłoszeniu do urzędu skarbowego nie oznaczają konieczności opłaty podatków (zakładając, że nieletni to własne dziecko i 0 grupa podatkowa).

Prawne aspekty przepisywania mieszkania na dziecko

Decyzje dotyczące majątku małoletniego są podejmowane przez rodziców, aż do 18 roku życia dziecka. Dotyczy to jednak tzw. zwykłego zarządu. Wszelkie poważniejsze działania wymagają zgody sądu, dlatego warunki darowizny na rzecz niepełnoletniego musi zatwierdzić sąd. 

Jeśli interesują cię kwestie takie, jak prawo spadkowe, ochrona prawna majątku dziecka lub też szukasz odpowiedzi na pytania: Jak przepisać mieszkanie własnościowe na dzieci? czy też: Jak przepisać mieszkanie na niepełnoletniego wnuka? to zachęcamy do skorzystania z usług – kancelaria doradztwa podatkowego.

Podobne wpisy

Jak przekazać darowiznę na niepełnoletnie dziecko?

Darowizna na niepełnoletnie dziecko, czyli jak przepisać mieszkanie na niepełnoletniego?  

Procedura przepisania nieruchomości na dziecko jest możliwa na trzy różne sposoby: poprzez umowę dożywocia, testament lub umowę darowizny mieszkania. A
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Spadek a darowizna – na czym polega różnica?

Spadek a darowizna – różnice 

Spadek i darowizna to w przepisach prawa dwa zupełnie różne pojęcia, a każde z nich regulowane jest przez Kodeks cywilny.
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Jak uniknąć podatku od spadków i darowizn?

Jak uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizn?  

Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn zależy od momentu, w którym dochodzi do nabycia
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy
Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego?

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?  

Osoby należące do I grupy podatkowej mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn przy otrzymaniu darowizny, pod warunkiem
 • 2024 29 maja
 • -
 • Brak komentarzy